Garść historii i ciekawostek, szczypta plotek i trochę porad pielęgnacyjnych o opalu
Garść historii i ciekawostek, szczypta plotek i trochę porad pielęgnacyjnych o opalu

 

Fakt, że kamień mienił się wieloma barwami, już w starożytności przysporzył mu wielkiej sławy. Doczekał się opinii, że przynosi szczęście w miłości, daje nadzieję, a na pewno ma magiczne moce, bo zbiera w jedno kolory innych kamieni szlachetnych.

Odmian opalu jest wiele. Dlaczego tak się różnią, skąd pochodzą i czym się charakteryzują, dowiesz się z pierwszej części artykułu (kliknij).

Wszystkim kamieniom szlachetnym od dawna przypisuje się różne właściwości, na czele z tymi uzdrawiającymi i przynoszącymi powodzenie w życiu. Wiąże się je z potęgą Słońca, magią Księżyca i ruchem planet. Ajurweda powiązała kamienie z czakrami. Astrologia przypisała je do znaków zodiaku i dat urodzenia.

 

I tak opal, kamień szlachetny o wielu barwach, znalazł miejsce:

  1. Jako talizman dla znaków zodiaku: raka, wagi, skorpiona i ryb oraz osób urodzonych w październiku.

  2. Jako wsparcie w otwieraniu i osiąganiu równowagi czakr podstawy i serca.

  3. Jako szczęśliwy klejnot dla węża w chińskim zodiaku.

We wszystkich przypadkach, niezależnie od kultury czy religii, opal miał przynosić właścicielowi szczęście i miłość.

Medycyna niekonwencjonalna pewnie czerpała co nieco z tych mistycznych właściwości opali, bo proponowała pacjentom skorzystać z nich w przypadku różnych infekcji, chorób neurologicznych czy jako „oczyszczasz” krwi i „regulator” poziomu insuliny. Nałogowcy również mogli liczyć na wsparcie opalu. Widziano w nim także nadzieję dla cierpiących na choroby oczu czy depresję.

Całkiem miło by to wyglądało, gdyby nie tymczasowa utrata reputacji.

 

Literacki nokaut dla opali

Cała heca to sprawka słynnego szkockiego powieściopisarza sir Waltera Scotta, który uczynił opal odpowiedzialnym za śmierć bohaterki. Oskarżony o diabelskie moce kamień przestał się wówczas sprzedawać.

Wspaniała opowieść o Lady Hermionie, rodzaju zaczarowanej księżniczki, która nie wiadomo skąd przybyła i zawsze nosiła we włosach olśniewający opal, nie zawiera nic, co wskazywałoby na to, że Scott naprawdę zamierzał przedstawiać opal jako pechowego […] Wszystko, co mogło zadecydować o wyborze opalu, a nie innego szlachetnego kamienia, to fakt jego wspaniałej gry kolorów i wrażliwości na wilgoć

George F. Kunz

Tak naprawdę zła renoma opalu ciągnęła się od średniowiecza. Owszem, był wówczas ceniony, ale narastały przesądy o jego złych mocach, traktowano go jak talizman dla skrytobójców i złodziei, jako że podobno mógł uczynić niewidzialnym. Kolejne stulecia nie były łaskawe dla tego pięknego kamienia – postrzegano go jako oko diabła czy spojrzenie czarownicy, a nawet dostawało mu się za epidemię dżumy.

Na szczęście początek XX wieku przyniósł zmianę w postrzeganiu opali. Oddalono niechlubne przesądy. Znów cieszono się oszałamiającą urodą tych kamieni szlachetnych i podziwiano kunsztowne dzieła sztuki, które wychodzą spod rąk jubilerów na całym świecie. I tak jest obecnie.

 

Miękki i delikatny kamień jubilerski

Jubiler jest jak pośrednik – bierze z natury cenny kruszec, by po niemal magicznej obróbce oddać Ci klejnot, który podkreśli Twoją urodę.

Opal w jego dłoniach przechodzi prawdziwą metamorfozę. Za pomocą szlifu kaboszonowego lub schodkowego jubiler wydobywa z kamienia to, co opal ma najcenniejszego – grę ze światłem: błyski, refleksy, migania i ogniki.

Z uwagi na kruchą strukturę opali i ich wrażliwość niezwykle ostrożnie, wykorzystując doświadczenie i zdolności, jubiler tworzy z nich:

  • kamee, rzeźby, koraliki,

  • kolczyki,

  • pierścionki,

  • bransoletki,

  • naszyjniki.

     

 

Co Tobie pozostaje?

Dbaj o opal jak o egzotyczną roślinę

Pamiętaj, że ten kamień szlachetny jest delikatny, więc:

  • każde rzucanie, obijanie, trącanie grozi jego uszkodzeniem,

  • nie wolno go traktować chemią – myj wilgotną szmatką czy w ciepłej wodzie z odrobiną mydła,

  • nie trzymaj opalu w bardzo suchych warunkach czy długo na słońcu, jeśli nie chcesz, by pękał i tracił piękny blask,

  • zdejmuj biżuterię z opalem na czas pracy fizycznej,

  • unikaj dużej rozpiętości temperatur (nie kładź na grzejniku po zimowym spacerze),

  • gdy po latach Twój kamień straci blask, oddaj go do jubilera, który fachowo zajmie się odzyskaniem jego urody.

 

Daj się zaczarować opalom

Nawet jeśli nie wierzysz w uzdrawiającą moc opalu ani w jego mistyczne działanie, to daj się zaczarować oryginalnej urodzie tego kamienia szlachetnego. Bo tak naprawdę to najważniejsza jest radość, którą odczujesz w towarzystwie piękna pochodzącego z przyrody. To ona przyniesie Ci ogromne zadowolenie, wyśmienite samopoczucie i wrażenie, że jesteś częścią tego cudu natury.

 

 

Źródła:

Cally Oldershaw, Ilustrowany atlas klejnotów i kamieni szlachetnych, wyd. Buchmann, Warszawa 2008.

https://en.wikipedia.org/wiki/Anne_of_Geierstein
https://zywaplaneta.pl/klatwa-opali/
https://manzuko.com/blog/opal-teczowy-kamien/
 
 
 
 
 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl