Perły - hodowane, naturalne czy seashell?
Perły - hodowane, naturalne czy seashell?

Klasyka, kobiecość, czasem romantyzm – z tym najczęściej kojarzą nam się perły. Są to jedne z najbardziej charakterystycznych materiałów używanych do ozdabiania biżuterii. Sama również, uwielbiam tworzyć prace z ich użyciem.

Perły, które możemy oglądać w finalnej wersji - np. w biżuterii, zbudowane są z  masy perłowej. Jest to substancja mineralno-organiczna składająca się z warstw węglanu wapnia (substancji mineralnej) oraz konchioliny (substancji organicznej). Perły powstają najczęściej w wyniku reakcji organizmu na ciało obce (np. ziarenko piasku), które przedostało się do muszli. 

 

 

Możemy spotkać dwa główne podziały wśród tych szlachetnych materiałów:

 
*Perły naturalne - powstają one w środowisku naturalnym, bez udziału człowieka
*Perły hodowane (90% pereł dostępnych na rynku) – powstają w środowisku naturalnym, ale w tym przypadku człowiek wszczepia zarodek perły do muszli perłopława i rozpoczyna proces powstawania perły - takich zarodków można wprowadzić nawet do 30 szt.  Następnie perłopławy trzyma się w zatokach morskich w koszach lub klatkach na głębokości 2 – 6 m. Proces tworzenia perły trwa do ok. 4 lat.
 
Kolejny podział to podział na:
 
*Perły słodkowodne (najpiękniejsze to perły Biwa z Japonii)
*Perły słonowodne (m.in. odmiany Akoya, Tahiti, South Sea)
 
Wśród biżuterii z perłami możemy się natknąć także na nazwę Seashell. Jest to odmiana pereł, która pochodzi z Wietnamu. Tam właśnie muszle perłopławów są przetwarzane na masę perłową (skład muszli jest identyczny jak perły) z której formowana jest perła. Ponieważ jest to wyrób człowieka, perły te charakteryzują się idealną kulistością i występują w wielu kolorach.  Często ich powierzchnia pokrywana jest delikatną tęczową powłoczką, która daje piękny efekt.
Właśnie ze względu na to, że naturalne czy hodowane perły nie występują w takich kształtach jak np. równe krople, perły seashell są ich świetnym dopełnieniem.
 
 
 

              

To kilka podstawowych faktów, ale dla wielu osób (szczególnie tych już posiadających perły)  najważniejsza jest ich pielęgnacja.
 
Perły są stosunkowo miękkie w porównaniu z innymi kamieniami i metalami szlachetnymi, a zatem wymagają szczególnej troski, aby zachować swoje walory. Substancja organiczna z której są zbudowane pęcznieje pod wpływem wilgoci, a podczas większej suszy ulega wysychaniu, kruszeje i może się rozpaść. Proces starzenia się pereł przyspieszają m.in. kosmetyki, perfumy, lakier do włosów czy nawet ludzki pot. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zakładać je po wykonaniu makijażu, fryzury czy użyciu perfum.
Perły powinniśmy przechowywać w miękkich woreczkach lub pudełkach, aby uniknąć zarysowania czy uszkodzenia.

Jeśli chodzi o historię to dawniej perłom przypisywano ogromną moc leczniczą. Niektórzy uważali, że sproszkowane perły leczą wiele dolegliwości, np. serca i układu krążenia. Istnieje też wiele przesądów na ich temat. Na przykład, że perły to łzy i nieszczęście (zwłaszcza dla Panny Młodej).  Jednak wiele moich klientek, dla których wykonałam biżuterię z pereł wygląda na szczęśliwe :).

 

 

Sprawdź też wyjątkową biżuterię z pereł dostępną w mojej pracowni:  KLIKNIJ

 

 

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl