Srebro – surowiec szlachetny z bogatą historią
Srebro – surowiec szlachetny z bogatą historią

 

 

Srebro. Która kobieta za nim nie przepada? Niemniej szlachetne niż złoto, sprawdza się w wielu sytuacjach i pasuje do wielu stylizacji, zarówno wieczorowych, jak i codziennych. Jego historia pokazuje, jak ważnym jest surowcem. Osobiście kocham wyrabiać z niego małe dzieła sztuki, dlatego że jest ono kowalne, ciągliwe oraz po prostu wdzięczne jako surowiec. Zachwyca blaskiem, a w połączeniu z kamieniami szlachetnymi lub perłami tworzy piękne kompozycje.

 

Srebro – odrobina historii

Srebro pojawiło się jeszcze przed naszą erą. Można stwierdzić, że jest najwcześniej używanym metalem, który fascynował ówczesnych ludzi. Nie tylko złote ozdoby były znalezione w grobowcach faraonów – także srebro zdobiło ich grobowce, dodatkowo srebro było wyznacznikiem bogactwa, ale również… przekleństwa. Czemu przekleństwem? Kilka wieków później, w połowie XIX wieku, w Ameryce odkryto ogromne złoża srebra, a jego eksploracja przyniosła druzgoczące obniżenie cen.

 

W dzisiejszych światach srebro jako surowiec do biżuterii ma się wspaniale. Nie tylko pięknie się prezentuje, ale również okazuje się, że jako surowiec szlachetny jest toksyczny dla bakterii oraz grzybów. Najczęściej wybieraną próbą srebra jest 925, natomiast w przypadku biżuterii, srebro łączy się z miedzią. Wyróżnia się także następujące próby: 875, 830 oraz 800. Temperatura topnienia – to jedna z fizycznych ciekawostek – wynosi 961,8°C.

 

Biżuteria ze srebra podkreśla piękno kobiety

To nie próba oczarowania klientek – to po prostu fakt. Naprawdę srebro niesamowicie podkreśla każdą kobiecą urodę. Jest idealnym dodatkiem do wielu strojów oraz stylizacji, niezależnie od koloru włosów czy skóry. W połączeniu z kamieniami, daje wspaniałe efekty, których po prostu nie można sobie odmówić. Srebro to naprawdę ważna część kobiecej biżuterii. I może się wydawać, że złoto jest szlachetniejsze – ale nie jest tak uniwersalne, jak właśnie srebro, z którego tworzy się wyjątkowe naszyjniki, kolczyki i inne ozdoby.

 

Srebro i księżyc, czyli ciekawostki

Srebro samą biżuterią jednak nie żyje. Okazuje się, że ma on wiele medycznych oraz magicznych właściwości, z których nie każdy z nas zdaje sobie sprawę. Srebro ma wpływ na ludzki organizm – nie tylko działa bakteriobójczo, ale również sprawia, że trzymanie ciętych kwiatów w srebrnych wazonach przedłuża ich żywotność. Od strony magicznej miało chronić ówcześnie żyjących przed wampirami oraz wilkołakami. Może brzmi to magiczne, ale jednocześnie faktycznie kiedyś srebro urastało do rangi tarczy. Dodatkowo alchemicy nazywali ten surowiec… Dianą bądź Luną.

 

Srebro oczywiście pasuje nie tylko do biżuterii. Z tego surowca można stworzyć dzieła sztuki oraz przedmioty codziennego użytku, takie jak sztućce czy widelce. W końcu nie samą biżuterią kobieta żyje – ten uniwersalny materiał, ze względu na swoją fakturę oraz połysk nadaje się właśnie na tego typu ozdoby czy rzeczy użytkowe.

 

 

           

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl