Srebrna biżuteria. Zadbaj o nią, by ona zadbała o ciebie

 

Srebrna biżuteria jest uniwersalna – poprzedni artykuł na temat srebra jako surowca dobrze to nakreślił. Oprócz ciekawostek, warto jednak skupić się również na tym, czym jest oksydowana biżuteria srebrna, dlaczego tak łatwo o ciemnienie i co zrobić, by przez długi czas utrzymywała swój blask i cieszyła oko właścicielki.

 

Na początku warto zaznaczyć, że próba srebra, którą najczęściej stosuję, to próba 925. W przypadku oprawy kamieni – czyste srebro, czyli próbę 999. Pozwala mi to na tworzenie wyjątkowych prac, ale o taką biżuterię również należy dbać.

 

Oksydowana biżuteria

Przyciemniona biżuteria to efekt, który bardzo często wykorzystuję w swoich pracach. Pozwala mi to uwypuklić piękne elementy i ozdoby biżuterii, które sprawdzą się w wielu stylizacjach. Biżuteria ze srebra, nie tylko zresztą przyciemniona, pozwala na lekkie szaleństwo z ozdobami, które nie przytłaczają stylizacji codziennych, ale dodają kobiecego pazura. Oksydowanie biżuterii polega na celowym postarzaniu srebra przez pokrycie jego powierzchni cienkiej warstwy jego tlenkami. Wbrew pozorom to właśnie oksydowanie przedłuża blask i jakość biżuterii – jasne srebro szybciej nabiera ciemnego nalotu.

 

  

 

Ciemnienie srebrnej biżuterii – dlaczego tak się dzieje?

Śniedzenie czy ciemnienie srebrnej biżuterii to proces, którego nie da się uniknąć, można go jednak spowolnić. Niezadbana biżuteria srebrna, nawet z wysokiej próby, może ulec ciernieniu, co jednoznacznie oznacza zniszczenie ozdób. Dzieje się tak, ponieważ siarka w powietrzu ma ogromny wpływ na metal szlachetny. Między nim a siarką zachodzi reakcja chemiczna. W wyniku powstaje czarny siarczek srebra, który jest naszą największą bolączką. Jednak nie tylko powietrze jest naszym wrogiem – także chemia codziennego użytku, środki czystości, a nawet ubrania przyczyniają się do ciemnienia. Składniki kwasowe, perfumy, chlor. Czasami nawet niektóre substancje, pochodzące z pokarmów, mogą przyczyniać się do śniedzenia biżuterii.

 

Dbanie o srebrną biżuterię i jej czyszczenie

Między innymi właśnie dlatego srebro nie znosi agresywnych środków do czyszczenia metali szlachetnych. Jeżeli biżuteria uległa zabrudzeniu lub pojawił się na niej nieestetyczny nalot możesz zgłosić się do mojej pracowni. Biżuterię, która została wykonana przeze mnie czyszczę bez dodatkowych opłat.

 

Ogólnie dbanie o biżuterię z tego metalu szlachetnego nie jest trudne, ale należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim:

Unikamy perfum, chemii, kosmetyków, które naruszają strukturę drewna.

Srebro matowe i pokryte nalotem przecieramy specjalną ściereczką.

W razie problemów z czyszczeniem – oddać biżuterię do profesjonalnego czyszczenia.

W przypadku nieużywania srebrnej biżuterii, należy ją przechowywać w zamkniętym woreczku strunowym. Ograniczy on dopływ tlenu, a biżuteria pozostanie piękna znacznie dłużej.

Zdejmujemy biżuterię do mycia, przygotowywania posiłków oraz do sprzątania mieszkania. W ten sposób również zadbamy o srebro.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl