Poznaj moc, którą posiada opal, kamień szlachetny o wielu barwach
Poznaj moc, którą posiada opal, kamień szlachetny o wielu barwach

 

Chcesz mieć dobre sny, zdrowe serce i mnóstwo szczęścia? Potrzebujesz, żeby Twoja kreatywność wzniosła się na wyżyny? A może marzysz o tym, by na chwilę zasłoniła Cię mgła niewidzialności? Wszystko wskazuje na to, że do Twojej biżuterii powinien dołączyć opal, kamień szlachetny o bujnym życiorysie i pożądanych właściwościach.

Tylko klejnoty stanowią łup warty ryzyka. Mają w sobie życie, magię i historię.
A przede wszystkim coś więcej niż wartość materialną
Nora Roberts, Słodka zemsta

 

 

Jakie skarby kryje w sobie opal

Sanskryckie upala, greckie opalios znaczy po prostu klejnot lub kamień szlachetny. Jego unikatową cechą jest opalizacja, czyli gra barw, której świadkiem jesteś, kiedy tylko oglądasz opal. Zobaczysz, jak światło przechodzi przez globulki krzemionkowe – to ich wielkość i odległość między nimi, a także kąt, pod jakim patrzysz na kamień, wpływają na intensywność tej gry.

 

Mineralny cud natury

Wytrąca się przy niskich temperaturach z wód bogatych w związki krzemu. Zawiera do 10% wody i nie ma struktury krystalicznej. Występuje w formie skupień, stalaktytów i owali, szczególnie w pobliżu gejzerów i gorących źródeł. Kojarzysz gąbki i okrzemki? Opal jest zbudowany z tego samego materiału, co ich szkielety.

Skąd pochodzi barwny kamień

Najpopularniejsze okazy opali pochodzą z Australii, ognistym może się pochwalić Meksyk, Honduras i Kazachstan. Opale o różnych barwach pochodzą z Transylwanii, a drzewne z Sardynii.

Wydobywa się je również w USA i – tak, tak! – w Polsce (na Dolnym Śląsku).

 

Różne oblicza opalu

Opale najwyższej jakości są przezroczyste, a ich kolor zależy od związków metali, które się w nich znalazły, albo od inkluzji (ciała obce, zanieczyszczenia). Zapewne każdy jubiler czy miłośnik kamieni szlachetnych ma swojego ulubieńca wśród opali – na szczęście wybór jest spory.

Ciekawe, czy któryś z nich odzwierciedla Twój charakter?

  • Opal czarny – jeden z najbardziej pożądanych, może być tak cenny jak diament; wyrafinowanie to jego drugie imię.

  • Opal ognisty (czerwony) – podczas obracania błyska ognistymi refleksami niczym suknia w tańcu flamenco, a to jak magnes przyciąga osoby temperamentne.

  • Opal mleczny – wyjątkowo intrygująca gra barw skupia wokół niego tych, którzy lubią, gdy coś się dzieje, ale nie dają się ponieść emocjom; idealny dla kobiet ceniących klasyczne piękno.

  • Opal bezbarwny (hialit, zwany też szklistym) – czysty i niewinny; pasuje do kogoś, kto sobie ceni wyraziste i oczywiste spojrzenie na różne sprawy.

  • Opal wodny – refleksy różnych kolorów mienią się w nim jak skrywana głęboko tajemnica. W tej odmianie znajdziesz wytwór gejzerów i gorących źródeł (gejzeryt) oraz „kameleona” wśród kamieni, czyli hydrofan, który po zanurzeniu w wodzie staje się przeźroczysty.

  • Opal drzewny – połączenie drewna z opalizującą krzemionką może kusić artystyczne dusze polujące na niecodzienny design.

Istnieje też opal zwyczajny: przejrzysty lub nieprzezroczysty, w wielu odmianach kolorystycznych, ale do efektu optycznego, jaki daje opal szlachetny, bardzo mu daleko.

W jego wyobraźni ludzkość przedstawiała się jako zbiór szarych kamieni, między którymi raz na tysiąc, jeżeli nie rzadziej, trafiał się klejnot. Zaś ponad tymi chłodnymi i bezświetlnymi bytami ukazywały się istoty nadzwyczajne, podobne do zapalonych lamp, które szarym kamieniom nadają fizjognomię, a klejnotom – blask, barwę i przezroczystość

Bolesław Prus, Emancypantki

 

Nie sposób wymienić w jednym artykule wszystkich odmian i różnych nazw opali, ale jedno jest pewne: wśród kamieni szlachetnych opal zajmuje wyjątkowo dużo miejsca. No ale jak się ma taką urodę…

Uroda urodą, ale opal ma bardzo ciekawą reputację.

O niezwykłej historii opalu, o tym, jakie ma dziś znaczenie w jubilerstwie, i o tym, co robić, by długo służył właścicielowi, przeczytasz w drugiej części artykułu (kliknij).

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl